Brass Tap 5K

Age Group Results

December 12, 2015


Results By Red Pointer Productions Red Pointer


Men: Top Finishers 1- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74
Women: Top Finishers 1- 9 10-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

5K

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Davis Bly Lutz FL 808 15 1 18:32.0
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Hunter Boggs Wesley Chapel FL 813 9 32 25:54.7
2 Brady Parrado Tampa FL 908 8 48 27:52.3
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Reece Kin Tampa FL 881 11 11 22:49.6
2 Jakob Sutherland Tampa FL 931 12 70 29:12.0
3 Michael Patron Wesley Chapel FL 911 11 76 30:07.2
4 Josh Griggs Tampa FL 853 13 82 30:58.6
5 Ethan Elliot 980 11 128 40:51.6
6 Josiah Izquierdo Tampa FL 872 12 138 42:53.8
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Evan Yurcus Tampa FL 945 18 129 41:04.8
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kyle Durkin New Port Richey FL 840 24 74 29:34.4
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jacob Peltz 977 27 9 22:20.6
2 Lee Jalovecky Titusville FL 874 28 13 23:12.9
3 Joshua Campbell Tampa FL 823 28 14 23:20.0
4 Jesse Spinnato Tampa FL 928 27 19 24:04.7
5 Jason Bockelman Tampa FL 812 28 55 28:15.2
6 Evan Floss Tampa FL 845 26 86 31:43.8
7 Kyle Walker Lakeland FL 938 26 136 42:09.7
8 Jay Nassar 955 27 142 43:35.3
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sean Barry Tampa FL 806 30 3 19:58.7
2 Gregory Saldana 974 32 6 21:29.9
3 Matthew Colon Tampa FL 830 30 50 28:08.3
4 Van Ramille Dimaculangan 948 30 56 28:25.4
5 Jeremy Hall 947 33 64 28:57.0
6 Jose Bueno Tampa FL 822 34 152 46:50.4
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Scott Chromik Tampa FL 826 36 22 24:30.1
2 Isa Schwartz Tampa FL 925 39 59 28:39.5
3 Dan Villanueva land o lakes FL 936 35 60 28:48.6
4 Nicolas Aquilizan Wesley Chapel FL 803 36 69 29:11.6
5 Keith Hatfield Wesley Chapel FL 865 37 73 29:28.5
6 JR Griggs Tampa FL 854 36 93 32:09.1
7 Juan Sanchez Hudson FL 923 36 103 35:29.0
8 Jeff Clark Tampa FL 827 39 123 39:38.9
9 Kris Katzer Riverview FL 877 36 140 43:35.0
10 Mike Vance 975 39 150 46:24.1
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Donald Bly Lutz FL 809 41 2 18:39.2
2 John Doyle 970 42 4 21:04.1
3 Brian Harff Tampa FL 861 42 10 22:24.1
4 Tim Richmond DeLand FL 919 44 15 23:40.8
5 Richard Menold Tampa FL 892 44 16 23:57.0
6 John Mason 957 41 21 24:14.9
7 Robert Durham Tampa FL 839 44 24 24:37.7
8 Matt Heatley Tampa FL 867 41 26 25:01.6
9 Scott Gray 969 44 39 26:42.2
10 Tom Glerz 965 44 41 27:07.5
11 Robert Parrado Tampa FL 909 41 47 27:50.8
12 David Moreno Tampa FL 905 41 71 29:16.9
13 Kirk Menke Tampa FL 891 43 80 30:44.1
14 Chris Bond 971 42 90 31:53.9
15 Terry Besnier 951 42 117 38:37.5
16 Ken Habgood Tampa FL 858 42 120 39:15.8
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Stephen Kin Tampa FL 882 47 7 21:34.8
2 Albert West Tampa FL 941 45 12 22:51.2
3 Michael Patron Wesley Chapel FL 910 46 33 26:04.8
4 Herbert Moore Plant City FL 903 48 44 27:30.8
5 Tony Suarez Tampa FL 930 47 62 28:52.1
6 Dan Kopenski 978 48 66 28:57.7
7 Scott Bonavita Tampa FL 815 46 75 29:54.3
8 Robert Villanueva LAND O' LAKES FL 937 45 116 38:27.0
9 Jervy Villegas 961 47 118 38:44.6
10 Exxie Weston 959 49 125 39:55.7
11 Vanessa Hom 973 45 126 40:05.8
12 Gregory Yurcus Tampa FL 946 45 130 41:11.0
13 Shawn Dugan Lithia FL 837 45 143 43:35.5
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Randall Lott Tampa FL 888 53 17 24:00.0
2 Jeff Bryant Tampa FL 820 52 63 28:56.7
3 Kevin Owen Tampa FL 907 54 97 33:26.6
4 Stan Walker Lakeland FL 939 50 98 34:23.8
5 Brian Hughes Spring Hill FL 871 52 104 35:36.1
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michael Hosmer 949 58 5 21:18.2
2 Eric Harmon Tampa FL 864 58 36 26:31.1
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Steve Laur Hudson FL 886 64 57 28:30.3
2 Kevin Morris 950 62 106 36:20.1
3 Chris Elliott Tampa FL 842 61 112 38:04.7
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 David Groll Tampa FL 855 66 155 50:04.6
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Rogen Anderson 967 70 20 24:12.6
2 Harry Hammer Tampa FL 859 73 157 51:36.6
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Holly Bly Lutz FL 811 40 8 21:36.2
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Valentina Michelini Tampa FL 897 8 53 28:11.9
2 Adeline Habgood Tampa FL 857 8 119 39:14.7
3 Lauren Gee 958 8 124 39:51.4
4 Sarah Vance 976 5 151 46:25.1
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Emma Bly Lutz FL 810 14 27 25:06.7
2 Lindsey Boggs Wesley Chapel FL 814 13 46 27:49.3
3 Grace Armenia 963 13 160 1:00:32.5
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Caitlin Mooney Tampa FL 902 24 25 24:58.8
2 LeeAnn Mizgalski Tampa FL 898 22 34 26:18.5
3 Katrina Kryzaniak 953 23 72 29:24.0
4 Lauren Gibson Tampa FL 849 24 88 31:48.1
5 Ericka Schneider Bradenton FL 924 24 122 39:37.4
6 Holly Brown Land o Lakes FL 818 23 146 44:16.5
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Sharayah Tai-Rubinstein 952 27 61 28:51.0
2 Deborah Hargreaves Tampa FL 863 29 81 30:53.9
3 Jennifer Knoer Tampa FL 883 25 87 31:43.8
4 Kelsea Messina Tampa FL 893 25 102 35:19.3
5 Heather Salovin Wesley Chapel FL 922 28 109 36:59.7
6 Kelley Hill Bradenton FL 869 28 127 40:49.4
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kelly DeJonge Tampa FL 834 30 28 25:25.9
2 Nicole Wong Tampa FL 944 32 31 25:37.6
3 Nicole Stikeleather New Port Richey FL 929 31 42 27:08.5
4 BECKY GORDON Tampa FL 852 30 45 27:45.8
5 Samantha Bachman Tampa FL 804 30 51 28:08.3
6 Allison Freeman Tampa FL 846 31 67 29:03.3
7 Jessica Conte Tampa FL 831 34 79 30:41.5
8 Layla Randazzo New Port Richey FL 914 31 89 31:51.6
9 Carol Chromik Tampa FL 825 34 91 31:55.8
10 Mercedes Raven Tampa FL 915 31 96 32:42.1
11 Valerie Nuel 962 31 108 36:59.7
12 Jessica Buchta Tampa FL 821 31 114 38:08.5
13 Nicole Jagusztyn Tampa FL 873 33 132 41:33.2
14 Marie Sabina Riverview FL 921 32 147 45:08.5
15 Julie Lewerenz 968 31 156 51:32.4
16 Dayna Rodriquez Tampa FL 920 32 158 51:37.4
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Tiffany Reynolds Tampa FL 916 39 29 25:32.0
2 Francesca Michelini Tampa FL 895 35 54 28:14.4
3 Abby Richmond DeLand FL 917 37 77 30:29.4
4 Andrea Toll 979 35 78 30:38.3
5 Olga Clark Tampa FL 828 38 92 32:02.5
6 Melissa Herrington st Petersburg FL 868 35 95 32:35.2
7 Stefanie Evans Land O Lakes FL 843 38 105 36:18.6
8 KARI TARR Tampa FL 933 39 121 39:35.7
9 Tracey Dugan Lithia FL 838 38 141 43:35.2
10 Elizabeth Grubbs Tampa FL 856 35 145 44:13.1
11 Rory Boucher Saint Petersburg FL 816 35 153 47:27.3
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Amy Allen Tampa FL 802 42 18 24:01.3
2 Kellie Hawk Wesley Chapel FL 866 43 23 24:31.7
3 Ronda Poekert Lutz FL 912 40 37 26:32.0
4 Christie Laur Tampa FL 887 40 38 26:38.6
5 Helen Withrow Catlett VA 942 44 40 27:05.7
6 Karen Michaelson Tampa FL 894 40 94 32:30.9
7 Kathryn Rairden Estero FL 913 44 107 36:25.4
8 Stephanie Harff Tampa FL 862 42 111 37:26.9
9 Lisa Velez Tampa FL 935 44 134 41:57.6
10 Anthony Kofhler 956 40 139 43:32.9
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Laura Sehres Tampa FL 927 45 35 26:27.0
2 Traci Weston Tampa FL 960 45 49 27:56.6
3 Carol Touton Tampa FL 934 47 68 29:10.6
4 Kelley Wolfe Tampa FL 943 47 83 31:09.1
5 Rhonda Fiore Estero FL 844 45 84 31:14.7
6 Shana Richmond Wesley chapel FL 918 45 110 37:24.8
7 Nadine LaBell Tampa FL 884 48 115 38:26.8
8 Michelle Moore Plant City FL 904 46 131 41:32.5
9 Marilyn Gauthier Tampa FL 847 46 133 41:43.5
10 Laura Murphins Wesley Chapel FL 906 45 135 41:58.0
11 Ericka Armenia 964 45 159 1:00:31.5
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Bobbi Taman Tampa FL 932 53 30 25:33.4
2 Angela Bryant Tampa FL 819 50 65 28:57.3
3 Jerri Cobine Tampa FL 829 54 137 42:47.1
4 AnnaMarie Monfreda Tampa FL 901 52 144 43:47.8
5 Dru Albano Tampa FL 801 53 148 46:15.5
6 Kellie Carr Tampa FL 824 51 149 46:16.0
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Tracey Judd Land O Lakes FL 876 56 43 27:29.8
2 Janet Lyle 966 58 52 28:10.5
3 Sara Watson Lutz FL 940 55 85 31:22.4
4 Susan Torge 972 56 99 34:51.7
5 Kim Joyner-Diaz Tampa FL 875 55 113 38:08.0
6 Stasia Bailey tampa FL 805 57 154 48:07.7
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Michele Laur Hudson FL 885 64 58 28:31.5
2 Bo Bray Valrico FL 817 60 100 34:52.2
3 Leslie Dougall-Sides Tampa FL 836 62 101 34:53.6