FLROC Trails 13.1 & 5M @ Little Big Econ

Age Group Results

October 17, 2015


Results By Red Pointer Productions Red Pointer Productions


Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5 Mile

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Robert Blackmon Sanford FL 9 44 1 40:39.9
2 Joe Grinstead Leesburg FL 43 44 2 41:10.2
3 Chris Slusher Melbourne FL 98 37 3 41:25.8
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jayson Ryter Ormond Beach FL 122 25 6 43:04.7
2 Matthew Monk Deland FL 69 28 7 44:55.5
3 Benjamin Foster St Petersburg FL 36 26 11 46:45.1
4 Andre Smedstad Orlando FL 99 22 23 57:17.6
5 Matthew Barthe Orlando FL 3 23 37 1:13:02.6
6 Jay Ponce De Leon Oviedo FL 86 25 41 1:15:32.1
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Chris Staley Ormond Beach FL 121 32 9 45:50.0
2 Gene Bouck orlando FL 10 38 29 1:04:17.4
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Kevin Spencer Brunswick GA 103 41 8 45:15.2
2 William Scheuer Winter Springs FL 91 41 12 49:45.6
3 Wes Brown Orlando FL 123 45 15 52:37.8
4 Carlos DeJesus Orlando FL 29 49 18 53:58.4
5 Richard Johnson Jacksonville FL 52 41 20 54:27.4
6 Balint Farkas Holly Hill FL 34 43 22 56:11.5
7 Dan Willis Palm Coast FL 113 42 25 1:00:45.5
8 Derek Paquette Orlando FL 82 42 43 1:17:22.0
9 Kendall Jamison Holly Hill SC 49 47 46 2:58:32.7
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Harold Simpson Leesburg FL 96 51 10 46:20.0
2 Daniel Bell Mims FL 7 50 16 53:16.4
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 William Morales Longwood FL 119 60 17 53:20.9
2 William Foster New Smyrna Beach FL 37 65 33 1:09:07.0
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Tara Monk Deland FL 70 27 4 41:58.4
2 Kelly Howell Oviedo FL 120 37 5 42:04.8
3 Christine Cousins Chuluota FL 27 49 13 50:26.5
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Paige Moorhead Winter Springs FL 71 23 19 54:24.6
2 McKenzie Stern Jacksonville FL 107 26 21 54:47.4
3 Jacquelyne Wells Daytona Beach FL 112 27 28 1:02:06.3
4 Jenna Nikles Oviedo FL 80 25 36 1:11:37.2
5 Chelsea Hannon Oviedo FL 44 25 40 1:14:38.7
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Christine Jarvis DeLand FL 50 38 14 52:31.7
2 Bethany Mason Daytona Beach FL 61 31 27 1:02:05.7
3 Lara Bouck orlando FL 11 36 30 1:05:11.0
4 Chelsey Weber Chuluota FL 110 31 32 1:08:04.0
5 Amber Driggers Lake Helen FL 30 34 35 1:10:08.9
6 Melissa Coates Jacksonville FL 20 30 42 1:15:32.5
7 Rachel Robinson Winter Park FL 88 30 44 1:39:05.4
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Jennifer Purnell Kissimmee FL 87 40 26 1:01:10.4
2 Elizabeth Zoucha Geneva FL 115 42 34 1:09:09.4
3 Kristina Paquette Orlando FL 83 42 38 1:13:30.9
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Melanie Girardi geneva FL 42 55 24 58:11.2
2 Linda Johnson Mount dora FL 51 58 39 1:14:23.0
3 Dawn Staub Jacksonville FL 105 56 45 1:43:32.7
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time
1 Betty Froyd Lake Mary FL 39 62 31 1:06:48.3